počítadlo přístupů
celkem: 71143

Jaký kotouč na řezání dlažby?

25. 04. 2023, 10:58

Pokud máte v plánu pokládat dlažbu, určitě vás napadla otázka, jaký kotouč na řezání dlažby zvolit. Na trhu existuje mnoho typů kotoučů pro řezání dlažeb. Proto je důležité vědět, jaký kotouček si vybrat pro vaše konkrétní potřeby. Je přece škoda vyhazovat zbytečně rozřezaný materiál kvůli nevhodnému nástroji.

Při výběru kotouče na řezání dlažby je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Jsou to například druh materiálu dlažby, tloušťka dlažby a druh kotouče. Diamantové řezné kotouče využijete obecné k dělení a řezání stavebních materiálů jako je cihla, beton, železobeton, žula, mramor, kámen, keramika, keramické obklady a dlažby. Podle toho, jaký materiál budeme řezat, se odvíjí i volba vhodného kotouče.


Diamantové kotouče na řezání dlažby

Nejprve si musíme ujasnit, zda hledáte kotouč na řezání betonové dlažby nebo řezání keramické dlažby. Na betonu budeme potřebovat jiné diamantové kotouče než na obklady nebo dlažbu z keramiky. U betonových výrobků budeme určitě řezat do větší hloubky než u keramických materiálů. Bude nám stačit hrubší řez. Nároky na čistotu řezu budeme mít většinou větší u keramiky než u betonu. Podívejme se tedy na oba tyto materiály podrobněji.


Kotouč na řezání zámkové dlažby

Pro řezání zámkové dlažby (či jiných dlažeb vyrobených z betonu) nejlépe poslouží diamantové kotouče na beton. Řez bude určitě hlubší než při dělení keramické dlažby. Obecně můžete použít diamantové kotouče určené na středně tvrdé stavební materiály. Volba kotouče ovlivní jeho životnost i výkon. Pokud se chystáte řezat betonovou dlažbu, mohl by vám pomoci náš článek Řezání zámkové dlažby. Tam se této oblasti věnujeme podrobněji. Zde se dále zaměříme na téma keramické dlažby.

kotouč na řezání dlažby v pile pro obkladače

Kotouč na řezání keramické dlažby

Pro řezání keramické dlažby potřebujeme precizní nástroj, aby byl výsledek krásný i na pohled. Keramika nám téměř nic neodpustí. Výběr správného kotouče na řezání dlažby je klíčovým faktorem pro úspěšné pokládky. Dalším faktorem, který by měl být zohledněn při výběru nástroje, je způsob řezání. Existují dva základní způsoby: suché řezání a mokré řezání. Věnujte proto dostatek času na výběr kotouče, některé kotouče chlazení vodou nutně vyžadují. Obkladačské kotouče by měly být správně široké, mít vhodné pojivo a jemnější diamantová zrna. Podrobně se o tom, jak dobře vybrat, dočtete v externím článku Diamantový kotouč na dlažbu.

Suché řezání je rychlejší a jednodušší, protože není nutné používat vodu a z elektrického nářadí nám postačí běžná úhlová bruska  -flexa. Pro řezání dlažby za sucha je potřeba především vhodný diamantový kotouč na dlažbu. Mezi obkladači je nejoblíbenější průměr 115 a 125 mm. Tyto speciální kotouče pro obkladače poskytují tenký rychlý řez, zároveň ale téměř neštípou hrany. Tím odpadá problém s následným opracováním dlažby.

Pro řezání velkoformátové dlažby, provádění dlouhých rovných řezů a na řezání kamenických rohů je ideální použití vodní pily určené pro obkladačské práce. Takové diamantové pily umožňují řezání dlažby pod vodou, což zajišťuje chlazení kotouče a výplach řezu. Chlazení zlepšuje kvalitu řezu, ale zároveň prodlužuje životnost diamantového kotouče. Použití obkladačské pily usnadňuje udržování rovného řezu po celé řezné délce.  

 

Jak řezat dlažbu aby nepraskla? 

Pro řezání některých dlaždic můžeme použít ruční řezačku. Ta je sice běžným a dostupným obkladačským nářadím, ale na řadu dnešních obkladů a dlažeb nestačí. Hrozí pak riziko prasknutí dlažby. Zvláště pro slinutou dlažbu doporučujeme použít obkladačskou pilu nebo úhlovou brusku a speciální diamantový kotouč na řezání dlažby. Volba správného kotouče zajistí, aby hrana dlažby byla po řezu co nejméně otřepená. Poté hranu dlažby můžete případně zabrousit pomocí dalších nástrojů pro obkladače.


Jak brousit dlažbu? 

Při řezání obkladů a dlažeb (zejména kamenických rohů) může dojít k otřepení nebo odštípnutí na řezu. Pro usnadnění broušení hran dlažby doporučujeme diamantové nástroje pro obkladače. Existují ruční diamantové houbičky nebo nástroje pro úhlovou brusku. To jsou například diamantové lamelové kotouče nebo diamantové leštící kotouče pro jemné broušení. S kvalitními nástroji lze dosáhnout dokonalého výsledku při úpravě keramických obkladů a dlažeb. Více se dočtete v našem článku Broušení hran dlažby.


Jak vrtat tvrdou dlažbu?

Ať se jedná o stěny nebo podlahu, důležité je vyvrtat otvory bez poškození povrchu. Současné obklady a dlažby jsou často velmi tvrdé. To vyžaduje odolný a účinný nástroj, zejména při práci se slinutou dlažbou. Pro obkladače to znamená náročnější práci. K řešení této výzvy lze použít kvalitní diamantové vrtáky nebo diamantové korunky určené pro vrtání dlažeb a obkladů. Diamantové vrtání je velmi přesné a jemné. Přitom s vhodným nástrojem vyvrtáte potřebné otvory velmi rychle. Podrobnější informace a návod získáte v našem článku Jak vrtat tvrdou dlažbu.

Závěr

Výběr správného kotouče na řezání dlažby je klíčovým faktorem pro úspěšnou pokládku s dokonalým vzhledem. Velmi zjednodušeně lze říci, že pokud chcete dělat řezy do betonové dlažby, potřebujete „hrubší“ diamantový kotouč na beton. Pro keramickou dlažbu je třeba zvolit kvalitní „jemnější“ kotouč pro obkladače určený na konkrétní druh keramiky. Dále je důležité zvážit, zda budete provádět suché nebo mokré řezání a zohlednit tloušťku a druh dlažby. Výběr správného kotouče vám ušetří čas a zbytečné rozřezaný materiál. Je proto důležité vybírat kotouč pečlivě a podle vašich potřeb. Neváhejte se obrátit s dotazy na prodejce diamantových nástrojů. Dobrý a zkušený vám rád poradí.

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).