počítadlo přístupů
celkem: 71143

Jak vrtat tvrdé obklady a slinutou dlažbu

15. 03. 2023, 14:47

Ať už se jedná o rekonstrukci nebo novostavbu, vetšinou bude potřeba vrtat otvory do materiálů, jako jsou obklady a dlažby. Nastává tedy otázka, jak vyvrtat otvor do keramických materiálů, které jsou často drahé a neradi bychom je poškodili. Zvláště pokud máme již nalepené obklady, je zásadní téma, jak vyvrtat otvory bez poškození povrchu? Dnešní obklady a dlažby jsou často velmi tvrdé. Zvláště na slinuté dlažby je potřeba hledat opravdu odolný a účinný nástroj. Jak vrtat tvrdé obklady a slinutou dlažbu? Řešením je použití kvalitních diamantových vrtáků  neboli diamantové korunky do dlažby a obkladů.


Co je slinutá dlažba?

Slinutá dlažba je velmi tvrdý keramický materiál, který je vyráběn pod velmi vysokým tlakem a vypaluje se za extrémní teploty (1200 °C a víc). Někdy se také říká gres nebo taurus. Je velmi mechanicky i chemicky odolná. Má minimální póréznost a nasákavost, proto je mrazuvzdorná. Dnes se běžně používá v interiérech a to nejen jako podlahové dlaždice. Tvrdá slinutá dlažba se stále častěji používá i na obklady stěn, hodí se i na řezání kamenických rohů. Pro obkladače to znamená náročnější práci. Proto starší techniky vrtání do obkladů selhávají. Bohužel zde většinou nefungují ani tvrdokovové nástroje, natož běžné vrtáky. Z tohoto důvodu musí profesionální obkladači volit speciální diamantové korunky na dlažbu.

 

Vrtání dlažby diamantem

Diamantové vrtání je velmi přesné a jemné, což je vhodné pro velmi tvrdé materiály. Diamantové korunky dokážou rychle a přesně vyvrtat otvory nejen do slinuté dlažby, ale také do obkladů, žuly, mramoru a jiného přírodního kamene. Na rozdíl od jiných technologií vrtání, diamantové vrtáky do dlažby otvor postupně vybrousí. Nehrozí tak prasknutí nebo odštípnutí vrtaného materiálu.

 

Diamantové korunky pro suché vrtání

Existují diamantové vrtáky pro mokré a suché vrtání. Korunky pro mokré vrtání vyžadují neustálé chlazení vodou a speciální elektrické vyvrtávačky. Nejen kutilové, ale i profesionální obkladači většinou potřebují v místě realizace vrtat do dlažby a obkladu za sucha. Ideálním pomocníkem jsou pak diamantové korunky pro suché vrtání. Právě tomu jsou vrtáky do obkladů a dlažeb VacuFlex uzpůsobeny díky technologii vakuově pájených diamantových zrn. Korunky pro suché vrtání mají většinou stopkové uchycení do vrtačky nebo závit M14 do úhlové brusky.

Dobrá rada: Diamant nesnáší přehřátí. Při vrtání za sucha je důležité často přerušovat práci a nechat vrtačku nebo brusku běžet naprázdno, aby se korunka rychleji ochladila. Malé průměry doporučujeme takto chladit cca po 10 vteřinách vrtání dlažby, větší průměry je možné chladit méně častěji (doporučujeme cca každých 30 vteřin). 

Vrtat vrtačkou nebo úhlovou bruskou M14 ?

Diamantové korunky pro obkladače se nejčastěji vyrábějí se stopkou pro uchycení ve sklíčidle vrtačky nebo se závitem M14 pro nasazení na úhlovou brusku. Stopkové vrtáky jsou klasikou, kterou s nástupem technologie VacuFlex vytlačují právě diamantové korunky M14. Převážná většina řemeslníků dnes dává přednost vrtání otvorů do dlažby flexou. Řekli bychom, že vrtání dlažby pomocí úhlové brusky je rychlejší, bezpečné a zvládne jej i zručný kutil. Při použití vrtačky se neprojeví naplno výkon diamantových korunek a postup práce je pomalejší, přitom nezlepšuje životnost nástroje.

 
Postup při vrtání diamantovou korunkou

Vrtání tvrdých keramických materiálů se může zdát náročné. Je dobré zvolit speciální diamantové nástroje a správný postup. Pokud si opravdu nejste jisti, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Pokud však budete postupovat opatrně a pečlivě, můžete si sami pomocí diamantové korunky pro obkladače vytvořit přesné a čisté otvory do dlažby i obkladů svépomocí. Níže uvádíme stručně pracovní postup. Pokud hledáte podrobnější vysvětlení vrtání dlažby, v následujícím odkazu naleznete dobře zpracovaný Návod na vrtání do dlažby a obkladů.

 

  1. Zakreslete kružnici otvoru na místě, kde budete vrtat. Diamantovou vrtací korunku upněte do elektrického nářadí.
  2. Plně roztočenou korunku přiložte pod úhlem 45° k okraji označeného otvoru a hranou zlehka zavrtávejte. 
  3. Když vznikne dostatečně hluboký žlábek, diamantovou děrovku postupně narovnejte a krouživým/ kývavým pohybem vrtejte celou označenou kružnici. Na korunku netlačte. 

Jak vrtat tvrdé obklady a slinutou dlažbu

Poznámka:

Pokud  provádíte elektroinstalační práce a čeká vás v ostatních materiálech (cihla, beton) vrtání otvorů na krabice, mohl by vás zajímat náš článek Vrtací korunka na zásuvky. V něm se dočtěte o jiném typu diamantové vrtací korunky na různé stavební materiály.

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).