počítadlo přístupů
celkem: 72213

Řezání kamenických rohů

05. 05. 2023, 13:32

V místech, kde se keramické dlaždice nebo kamenné obklady setkávají pod pravým úhlem často řešíme, jak co nejelegantněji vytvořit hranu? K tomu slouží řezání kamenických rohů. Tuto techniku využijeme tedy zejména ve vnějších rozích, na schodech a všude tam, kde nechceme používat lišty.

Kamenický roh – co to je?

Kamenický roh, někdy také uslyšíte výrazy „kamenická hrana“ či „jolly řez“, je řezání obkladů a dlažeb nebo kamenných desek pod úhlem 45°. Takto seříznuté dlaždice se přiloží řezy k sobě a po přilepení vytvoří roh v pravém úhlu 90°. 

Tento způsob obložení rohu (místo použití obkladačských lišt) je velmi estetický a profesionální. Řezání kamenických rohů je ale náročnější jak časově, tak klade i nároky na zručnost obkladače. Klade také nároky na správné nářadí pro obkladače, bez kterého nebude výsledek dokonalý. 
Čím tvrdší materiál, tím náročnější práce. Například slinuté dlaždice jsou vyráběny z přírodních materiálů, které jsou rozemlety na prach a následně za vysokého tlaku a teploty slisovány a vypáleny. Tím získávají vysokou odolnost, mrazuvzdornost, ale také se s nimi proto hůře pracuje. Bez kvalitního řezného diamantového kotouče na kamenické rohy neobejdeme. Jak si tedy poradit s kamenickým rohem?

řezání kamenických rohů

Řezání jolly rohů úhlovou bruskou

Pokud nemáme jiné vybavení, řezání kamenického rohu můžeme provést pomocí úhlové brusky. Velmi důležitá je v tomto případě volba nástroje. Běžné diamantové kotouče na stavební materiály nejsou pro tuto práci vhodné. Doporučit lze speciální diamantové řezné kotouče pro obkladače, například osvědčený ultratenký diamantový kotouč na dlažbu GENT SD-UT. Ten zvládne za sucha i slinuté dlažby a neštípe. Tvorba jolly rohů „z ruky“ je náročnější také na čas a vyžaduje větší zručnost. Pokud budete řezat kamenické rohy z velmi tvrdých slinutých dlažeb, zvažte použití obkladačské pily s vodním chlazením. 

Obkladačské pily na kamenické rohy

Pro řezání kamenických rohů jsou vhodné mostové obkladačské pily s pojízdnou řezací hlavou, případně menší stolní pily. Vždy doporučujeme pily s vodním chlazením pro řezání za mokra. Pila musí být kvalitní – robustní a pevná. Musí umožňovat řezání pod stupněm 45° s dobrým vedením řezu. Pamatujte, že při řezání jolly hran není dobré na pilu tlačit. Zvláště vytváříte-li kamenické rohy z velmi tvrdých slinutých dlažeb, tak se bez kvalitní obkladačské pily s vodním chlazením a bez kvalitního řezného diamantového kotouče neobejdete. Doporučením nástrojem do vodních pil je například diamantový kotouč na řezání dlažby za mokra GENT GST-UL.

Diamantové kotouče jolly edge 45°

Chcete-li dosáhnout úspěchu při práci a především přesných a rovných řezů, je důležité zvolit kvalitní profesionální diamantový řezný kotouč. Volbu doporučujeme provádět s ohledem na řezaný materiál, ale také na způsob řezání a druh elektrického nářadí či stroje. Kotoučky by měly mít měkčí pojivo segmnetu a jemnější diamantová zrna. Tím je zaručen pěkný čistý řez. Konkrétně pro řezání za sucha doporučujeme výše zmíněný typ SD-UT. Pro řezání za mokra opět připomeňme typ GST-UL.

Řezání tvrdého a odolného materiálu, jakým je slinutá dlažba, může urychlit otupení kotouče. Je důležité dbát na pravidelné „oživení diamantového nástroje“. To lze provádět například zaříznutím do abrazivního materiálu – drolivého pískovce, pórobetonu nebo ideálně použít oživovací kameny pro diamantové kotouče. Dobrý prodejce Vám poradí nejen s výběrem kotouče, ale také i s péčí o něj.


Závěr

Řezání kamenických rohů je náročná obkladačská technika, která vyžaduje trpělivost ale i zkušenosti. Bez kvalitních nástrojů a umu se těžko obejdete. Kvalitní diamantové kotouče na jolly hrany vám zajistíme. Pokud si ale nejste dostatečně jistí svými schopnostmi, lze kamenické rohy svěřit skutečnému profesionálovi, řezání kamenických rohů provádí některé firmy i na zakázku. Pokud vás čeká kromě řezání kamenických rohů také vrtání otvorů, doporučujeme vám náš článek Jak vrtat tvrdé obklady a slinutou dlažbu.

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).