počítadlo přístupů
celkem: 71143

Řezání betonové skruže na studnu

15. 05. 2023, 15:11

Betonové skruže jsou nedílnou součástí řady studní, šachet a jímek. Ať už řešíte kopanou studnu novou, čeká vás oprava studny nebo se při čistění studní objevily výrazné známky poškození, může být potřeba řezání betonové skruže na požadovaný rozměr. 

Co jsou betonové skruže

Betonové skruže jsou výrobky z betonu – armovaného betonu, které slouží k budování studní a šachet. Dnes se používají tzv. celoskruže pro studny. Mají uzavřený válcovitý tvar a z důvodu snadného a přesného uložení jsou jejich okraje tvarovány pro spojení na pero a drážku. Pomáhají udržet studnu stabilní a při správném utěsnění zabraňují průsaku vody. Dříve se také používaly tzv. segmentové skruže, které tvořily jednotlivé díly skládané do kruhu. Tyto betonové skruže mohou být staré skoro sto let. Skruženou studnu většinou uzavírá betonová zákrytová deska. 

Jak řezat betonovou skruž

Řezání betonu se provádí nejčastěji pomocí diamantového kotouče a pily. Důležité je vybrat vhodný nástroj. Takovým je správný diamantový kotouč na beton, který zvládne rychle rozřezat i tvrdý beton s armováním bez problémů. Řezání betonové skruže úhlovou bruskou je většinou složité kvůli nedostatečnému prořezu, lepší je použít ruční pily s kotouči 300-450 mm. Jednou z možností je například elektrická pila na beton, jinou alternativou jsou benzinové rozbrušovací pily, které bývají osazeny většími průměry diamantových kotoučů. Velké průměry betonové skruže je možné také velmi účinně řezat lanovou pilou s diamantovým lanem. Toto vybavení ale mají pouze opravdu specializované firmy. 

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, a to platí i při řezání betonové skruže. Před začátkem práce je důležité dodržovat následující bezpečnostní opatření:

  • Použijte ochranu dýchacích cest a očí, abyste chránili své orgány zejména před prachem.
  • Ujistěte se, že pracovní prostor je dobře osvětlen a vzduch v něm je čistý.
  • Používejte řezací stroj s kotoučem se správným průměrem a otáčkami, které umožňují bezpečné řezání betonu
  • Pokud je to možné, zabezpečte pracovní prostor tak, aby byl vyrovnaný a obrobek byl stabilní během řezání.

 

Vrtání do betonových skruží 

Pokud vás kromě řezání betonu čekají také prostupy do betonových skruží, doporučujeme jej provést co nejšetrněji.  Pracujte tak, aby zbytečně nedocházelo k zeslabení a poškození skruže studny nebo jímky. Ideálním řešením je jádrové vrtání betonu. Nevytváří téměř vibrace, je mnohem rychlejší a přesnější než tradiční metody, jako je sekání, vyřezávání nebo frézování otvorů.

 

Čištění studny po řezání 

Po dokončení řezání betonové skruže je důležité provést řádné čištění studny, aby se zabránilo znečištění vody. Odstraňte všechny kusy betonu, které byly odříznuty, aby nespadly do studně. Smeťte nebo vysajte všechen vzniklý prach, aby se ho co nejméně dostalo do vody. Pokud je potřeba studnu vyčistit opravdu pořádně, nejjednodušší je pozvat specializovanou firmu na čištění studní. Čištění kopané studny je zejména důležité, pokud byla málo používána, zanedbaná, nebo k výraznému znečištění došlo při rekonstrukci studny. Uvědomte si, že do studny se z povrchu může dostat mnoho nečistot, splavit zemina, nebo do ní vnikne hmyz či hlodavci. Všechny tyto nečistoty vedou kromě zanesení studny ke zhoršení kvality vody, které může vést až k ohrožení zdraví. 
       

Závěr

Řezání betonové skruže na studnu pomocí diamantového kotouče je často nutné při úpravě nebo nahrazování betonových skruží. Jako nástroj nejlépe poslouží vhodně zvolený diamantový kotouč na beton. Při vlastním provádění řezání betonové skruže je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a zajistit dobře pracovní prostor. Po dokončení řezání je nutné provést řádné čištění okolí studny, aby se zabránilo znečištění vody. Vyčistění studny se doporučuje při pravidelné údržbě po deseti i více letech, podle místních podmínek. Pokud však dojde k poškození, nebo rekonstrukci studny, je lepší se obrátit odborníky. Ohledně čištění studní vám poradí profesionální studnaři, zajišťující tyto odborné studnařské práce.

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).