počítadlo přístupů
celkem: 73965

Řezání betonu

11. 04. 2023, 10:15

Řezání betonu je důležitou součástí mnoha stavebních projektů. Pro dosažení přesných a rychlých řezů se většinou používají nejčastěji řezné diamantové kotouče. Ty se skládají z ocelového nosiče a segmentu. Segmenty jsou vyráběny z materiálu, který obsahuje diamanty a směs kovových prášků. Více se můžete dozvědět například v návodu Jak vybrat diamantový kotouč. Diamantové řezací kotouče jsou ideální nástroj pro řezání betonu, kamene, keramiky, skla a dalších tvrdých i abrasivních materiálů. Záleží na jejich složení a konstrukci. V tomto článku se podíváme na diamantové kotouče na beton a na to, jakým způsobem řezání diamantovým kotoučem probíhá.

Kotouče na řezání betonu

Diamantový kotouč na řezání betonu se používá k vytváření přesných řezů v betonu. Tyto kotouče jsou navrženy tak, aby dokázaly odolat obrusu, který vzniká během řezání betonu. Pojivo segmentů je pro konkrétní použití kotouče výrobci diamantových nástrojů přizpůsobeno tvrdosti, vyzrálosti nebo případnému armování v betonovém prvku. Nejvýkonnější musí být například dia kotouče pro řezání železobetonu silně armovaného. Dobrý diamantový kotouč na beton musí být navržen tak, aby dokázal řezat beton bez potíží. 

Z pohledu chlazení existují dva druhy diamantových kotoučů na řezání betonu: pro mokré a pro suché řezy. Řezné kotouče na beton určené pro mokré řezání se používají s vodou. Vodní výplach snižuje teplotu kotouče, odplavuje vyřezaný betonový prach a tím prodlužuje jeho životnost. Suchořezné kotouče se používají i bez vody, stačí chlazení vzduchem. Jsou vhodné především pro menší nebo mělčí řezy.

 

Řezání diamantovým kotoučem

Řezání betonu diamantovým kotoučem je relativně jednoduchý proces, ale vyžaduje nějaké zkušenosti a znalosti. Diamantový kotouč je vhodné vybrat podle parametrů betonu, který se bude řezat. Při výběru je dobré zohlednit především vyzrálost betonu, případný obsah tvrdého kameniva nebo armování a také například hloubku řezání. A také podle toho, zda se bude používat mokrý nebo suchý řez kotoučem. Průměr volíme podle zařízení, kterým budeme beton řezat. Mezi oblíbená zařízení pro řezání betonu patří úhlová bruska, stolová pila na stavební materiály, elektrická pila na beton, benzinový rozbrus a další. Poté se řezný kotouč umístí na řezací stroj a začne se s řezáním betonu.

Specializovanou profesionální technikou je stěnová pila. Používá se na řezání betonu a železobetonu pro svislé nebo šikmé řezy - do velkých betonových a železobetonových konstrukcí, vysoce armovaných betonů. Při této metodě se používá výkonná řezací hlava s diamantovým kotoučem, která se pohybuje po vodící kolejnici přes řezanou konstrukci a provádí jednotlivé řezy v betonu. 

Při řezání betonu diamantovým kotoučem je důležité používat ochranné pracovní pomůcky, zejména brýle a respirátor, aby se zabránilo vdechování prachu. Při řezání betonu je také důležité, aby byl řezací stroj stabilní a aby byl diamantový kotouč při řezání správně upnutý. Pokud není řezný kotouč na beton upnutý správně, může se poškodit nebo dokonce uvolnit z řezacího stroje. Pokud se řeže v interiéru, je také důležité zajistit dostatečnou ventilaci a odstraňovat prach pomocí vysavače. Taková situace nastává například při řezání panelu diamantovou technikou v panelových domech. 

diamantové kotouče na řezání betonu

Během řezání betonu diamantovým kotoučem je důležité sledovat tlak, který vyvíjíme na kotouč. Pokud je tlak příliš vysoký, může se kotouč zahřát a zaleštit. Může tak ztratit své řezné vlastnosti. 
Při řezání betonu je také důležité používat správné techniky a postupy. Kotouč by se měl pohybovat přímo a rovnoměrně, aby se dosáhlo přesného řezu. Pokud se kotoučem pohybujete nerovnoměrně a neopatrně, může dojít k rozštěpení betonu, k nepravidelným řezům nebo k poškození kotouče.

Výhody diamantového řezání betonu

Diamantové řezání betonu má několik výhod oproti jiným metodám řezání. Jednou z hlavních výhod je rychlost. Diamantové kotouče dokážou řezat beton rychle a účinně, což umožňuje dokončení stavebního projektu rychleji. Diamantové řezání betonu také umožňuje vytvářet přesné řezy s minimálním množstvím vibrací. To zase znamená, že diamantové řezání betonu je vhodné pro použití v interiérech a v citlivých oblastech.
Další výhodou diamantového řezání betonu je jeho přesnost. Diamantové kotouče dokážou vytvořit přesné řezy vyžadující minimální další úpravy. To umožňuje dosáhnout vysoké kvality řezů a minimalizuje nutnost dodatečného zpracování. Pokud přece jen potřebujte výsledek řezání doladit, existují brusné nástroje, které vám pomohou. Píšeme o nich v článku Jaký brusný diamantový kotouč na beton

Závěr

Diamantové kotouče jsou ideálním nástrojem pro řezání betonu. Díky svým řezným vlastnostem jsou diamantové kotouče na beton schopné vytvářet přesné a rychlé řezy s minimálním množstvím vibrací. Pokud je použito mokrého procesu řezání nebo dobrého odsávání, eliminujeme i množství vznikajícího prachu. Při použití správných technik a postupů je diamantové řezání betonu rychlé, účinné a přesné.
Při výběru diamantového kotouče na řezání betonu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost kotouče, vlastnosti betonu a nároky na řez. Je také důležité použít správný řezací stroj a správnou techniku řezání. Pokud vás kromě řezání čeká také vrtání betonu na příklad pro elektroinstalační práce, mohl by vás také zajímat náš článek Vrtací korunka na zásuvky.

Diamantové kotouče pro řezání betonových prvků jsou k dispozici v mnoha variantách a každý typ kotouče je vhodný pro specifický úkol. Pokud máte zájem o řezání betonu diamantovým kotoučem, můžete se obrátit na odborníky, kteří vám pomohou vybrat správný kotouč na beton přímo pro vaše potřeby.

Celkově lze říci, že diamantové řezání betonu je rychlý, účinný a přesný proces, který umožňuje při správném výběru nástroje dosažení vysoké kvality řezů s přiměřenými náklady.


 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).