počítadlo přístupů
celkem: 71143

Vrtací korunka na zásuvky

17. 04. 2023, 08:44

Vrtací korunka na zásuvky se stala nedílnou součástí moderního stavebnictví při řešení elektroinstalačních prací. Jednou z inovativních technologií je vrtání diamantem. Ta umožňuje rychle a přesně vrtat nejen díry do pórobetonu, cihel, ale i do dalších tvrdších materiálů – betonu a armovaného betonu. V tomto článku si přiblížíme, jak diamantová vrtací korunka na zásuvky funguje a jak se používá.

 

Co jsou diamantové vrtací korunky na zásuvky

Diamantové vrtací korunky na zásuvky se také označují jako diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice, vykružovák na zásuvky a vypínače, krabicový vrták, a podobně.

Diamantové korunky jsou kruhové nástroje s diamantovými segmenty na okraji, které umožňují vrtání otvorů do stavebních materiálů. Dražší vykružováky na zásuvky jsou osazeny kvalitními diamantovými segmenty a jsou konstruovány tak, aby vydržely náročné podmínky při vrtání. Když se diamantová korunka otáčí, diamantová zrna rozbrušují materiál, čímž začne řezat, respektive vrtat díru.

 

Typy diamantových vykružováků

Existují různé druhy diamantových vrtacích korunek pro elektroinstalační práce, které se liší rozměry, ale především účelem použití. Velikost a tvar korunky závisí na velikosti otvoru pro krabičky, který se má vrtat. Nejčastější rozměry jsou 68 a 82 mm.  

Podle účelu použití, respektive podle vrtaného materiálu můžeme rozlišit diamantové vykružováky:

 

  • vrtací diamantové korunky pro vrtání otvorů do měkkých abrasivních materiálů
  • diamantové krabicové vrtáky do zdiva a středně tvrdého stavebního materiálu
  • vrtací korunky diamantové pro vrtání otvorů do betonu, panelu, tvrdých cihel a materiálů
  • dia vykružováky na obklady, dlažby a další materiály

Příkladem nástroje pro náročné vrtání může být výkonný vrták na elektroinstalační krabice. Typ B7B je učen nejen na vrtání betonu a tvrdých cihel, ale zvládne i tvrdé vápenopískové tvárnice. Je velmi oblíbený mezi elektrikáři na vrtání do panelu, vrtání armovaného betonu. To většinou vrtací korunky za sucha nezvládají. 

K dispozici je také speciální diamantový vykružovák děr do dlažby. Tyto nástroje slouží pro vrtání otvorů do specifických materiálů, jako jsou například keramické dlaždice nebo obklady. O tom píšeme v článku Jak vrtat tvrdé obklady a dlažbu.

vrtací korunka na zásuvky

Jak používat korunkové vrtáky na zásuvky

Použití diamantových vrtáků na zásuvky je relativně jednoduché. Nejprve se musí zvolit správná velikost a typ vrtací korunky na elektroinstalační krabice. Co se týká průměru, doporučujeme diamantový krabicový záhlubník 82mm. Takový vykružovák na zásuvky zaručí dostatek prostoru pro usazení krabice.

 

  1. Doporučujeme označit střed otvoru na zdi, vyvrtat pilotní otvor pomocí spirálového vrtáku s příklepem. Tento otvor poslouží pro vystředění korunky.
  2. Vypneme příklep. Poté se korunka se středícím trnem upevní na adaptér M16 nebo přímo na vrtačku a začne se vrtat otvor. Pozor, diamantové vrtací korunky na zásuvky je nutné používat bez příklepu! 
  3. Během vrtání je důležité udržovat korunku chladnou, aby se zabránilo přehřátí a nepoškodil se vykružovák na zásuvky. To znamená netlačit, případně nechávat korunku roztočenou ochladit vzduchem mimo vrtaný otvor pro krabičky. 


Podrobnější návod s příklady naleznete v externím článku Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice.

Je důležité pravidelně kontrolovat stav diamantové korunky a vyměňovat ji po opotřebení segmentů. Pokud dojde při vrtání náročnějších materiálů k otupení, je vhodné provést několik vrtů ve vysoce brusném měkkém materiálu. Pravidelná údržba pomáhá prodloužit životnost korunky a zajistit maximální výkon při vrtání. Pokud nevíte jak, neváhejte se na nás obrátit.
 


Výhody diamantové korunky na vrtání otvorů pro zásuvky

Diamantové vrtací korunky mají několik výhod oproti tradičním korunkovým vrtákům. Jsou rychlejší a přesnější, což šetří čas a zvyšuje produktivitu. Také jsou schopny vrtat otvory v tvrdších materiálech (například beton i armovaný), které jsou pro tradiční vrtáky již příliš těžké. Bezpříklepové vrtání otvorů pro zásuvky téměř nevytváří žádné vibrace

Dia vrtací korunky pro zásuvky také vytvářejí hladké a přesné kruhové díry. Pravděpodobnost, že se vrtaný materiál rozpadne nebo praskne je výrazně menší. To oceníme třeba při vrtání voštinových cihel. Nicméně je jako při každém vrtání dodržovat bezpečnostní opatření. Při práci s diamantovými vrtacími korunkami by měl být pracovník vybaven ochrannými brýlemi, respirátorem a sluchátky podle úrovně hluku. 


Závěr

Diamantové vrtací korunky obecně jsou využívány v mnoha oblastech, jako je stavebnictví, průmysl, ale i opracování kamene a mnoho dalších. Podle typu mohou být použity pro vrtání otvorů do betonu, cihel, kamene, keramiky, skla a dalších tvrdých materiálů. 
V tomto článku jsme se zaměřili na diamantové vrtací korunky na zásuvky, které jsou elektrikáři oblíbené pro svou schopnost vytvářet přesné a rychlé otvory pro krabice na instalaci elektrických kabelů.

V závěru lze říci, že diamantová vrtací korunka na zásuvky je neocenitelný nástroj pro moderní elektroinstalace. Dokáže si poradit s různými materiály, které tradiční vrtáky již nezvládají. Pokud se dodržují bezpečnostní opatření a pracovní postup, může být diamantové vrtání dlouhodobě používáno s maximálním výkonem a hospodárností.

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).