počítadlo přístupů
celkem: 71143

Jaký brusný diamantový kotouč na beton?

21. 03. 2023, 08:15

Brusný diamantový kotouč na beton je klíčovým nástrojem pro profesionální i amatérské broušení betonových ploch. Někdy se jim také říká dia brusný hrncový kotouč, diamantový brusný hrnec nebo dia brusný talířový kotouč. V tomto článku se podíváme především na to, co je brusný diamantový kotouč na beton, jak funguje a jak ho používat.


Co je brusný diamantový kotouč na beton?

Brusný diamantový kotouč na beton je kotouč je tvořen zejména pracovní částí obsahující diamantová zrna, které jsou spojena kovovým nebo jiným, například pryskyřičným pojivem. Zatímco pryskyřičné pojivo využívají například leštící diamantové kotouče (odkaz mimo tento web), pro nástroje na broušení betonu se využívá převážně pojivo kovové. Tyto kotouče jsou navrženy tak, aby účinně odstraňovaly betonové povrchy a vytvářely relativně hladké, rovné plochy. Existují různé druhy brusných diamantových kotoučů na beton, v závislosti na konkrétní potřebě zákazníka. Jiný kotouč bude potřeba na hrubé broušení betonu, jiný na jemné přebroušení nebo leštění. Velmi oblíbené jsou segmentované dvořadé, jakým je například brusný diamantový kotouč na beton Sankyo

 

Výhody diamantových brusných kotoučů na beton

Pokud jsou dia brusné kotoučky správně zvoleny, přinášejí při broušení betonu například následující výhody:

  • vysoká účinnost a brusný výkon
  • dlouhá životnost a/nebo rychlost broušení
  • hospodárnost - dobrý poměr cena/výkon

 


Jak fungují diamantové brusné kotouče na beton?

Brusný diamantový kotouč na beton funguje tím, že diamantová zrna na jeho povrchu v podstatě "řežou" betonovou plochu. Diamanty jsou nejtvrdší přírodní materiál a jsou schopny obrušovat i nejtvrdší materiály, takže s betonem si bez problému poradí. Pokud jsou diamantová zrna uložena ve správném pojivu, dokážou odstraňovat velké množství materiálu z betonové plochy. Správné pojivo zároveň zajišťuje dobrou životnost kotouče. Pokud hledáte podrobnější informace o kotoučích pro broušení betonu, naleznete je také v následujícím odkazu Brusný kotouč na beton (odkaz mimo náš web).

diamantový brusný kotouč na beton

Jak používat brusný diamantový kotouč na broušení betonu?

Brusné diamantové kotouče na beton se používají k broušení betonových ploch, aby bylo dosaženo rovné a relativně hladké plochy. Kotouče jsou obvykle montovány do úhlových brusek, které umožňují snadné ovládání a pohyb po betonové ploše.

Před použitím brusného diamantového kotouče na beton je důležité zajistit si správné vybavení a bezpečnostní opatření. Pokud používáte kotouč v uzavřeném prostoru, měli byste mít ochranné brýle a ochrannou masku, ideálně zajistit odsávání prachu. Pokud používáte kotouč venku, měli byste mít minimálně ochranné brýle, ochrannou maskou nic nezkazíte.

Před použitím kotouče je důležité také vyčistit betonovou plochu od všech předmětů, které by mohly způsobit poškozenění kotouče nebo zranění obsluhy. Poté, co je betonová plocha připravena, můžete začít s broušením.

Pokud chcete odstranit větší množství betonu, začněte s hrubým kotoučem s hrubými diamantovými zrny. Velmi oblíbený je diamantový brusný kotouč segmentovaný. Pokud chcete beton leštit, je možné použít leštící diamantové kotouče s jemnějšími diamantovými zrny, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. Broušení betonu může být pracné a vyžaduje trpělivost a pozornost, abyste dosáhli požadované rovnosti a hladkosti.

Při používání brusného diamantového kotouče na beton je důležité dbát na všechna bezpečnostní opatření a dávat pozor na přehřátí kotouče. Pokud se kotouč začne přehřívat, může dojít k jeho deformaci a zničení, což navíc může způsobit poškození betonové plochy a nebezpečí pro obsluhu. Pokud se kotouč přehřívá, měli byste broušení na chvíli přerušit a nechat kotouč vychladnout.

 

Jak vybrat správný brusný diamantový kotouč?

Při výběru brusného diamantového kotouče je důležité zvolit kotouč, který odpovídá potřebám vašeho projektu. Existuje několik faktorů, které byste měli zvážit při výběru správného kotouče, jako jsou velikost a typ broušené plochy. Nejdůležitější je samozřejmě výběr vhodného kotouče podle broušeného materiálu. Velikost kotouče je důležitá, protože vám umožňuje pokrytí většího prostoru a rychlejší práci. O optimálním výběru se neváhejte poradit s odborníky. 

Diamantové brusné kotouče na beton se vyrábějí nejčastěji v průměrech 100, 115, 125, 150, 180 a 230 mm. Ty jsou určeny především do úhlové brusky, nebo do speciální sanační brusky na beton. Umožňují snadné upnutí do úhlové brusky (flexi). Existují ale i větší průměry. Například diamantové brusné kotouče 250 mm se uplatní ve stroji jakým je podlahová bruska na beton (odkaz mimo tento web). 

Především složení kovového pojiva ovlivňuje rychlost broušení a životnost kotouče. Hrubost a kvalita diamantových zrn určuje, jak rychle se bude beton brousit a jak jemná bude povrchová úprava. Ač se tyto údaje u těchto nástrojů běžně neuvádí, dobrý prodejce by vám měl být schopný poradit s výběrem. Pokud používáte kotouč na betonové plochy s různými tvrdostmi, může být užitečné použít různé kotouče s různými tvrdostmi pojiv. Je velký rozdíl, zda bude broušen čerstvý nevyzrálý beton, nebo vyzrálý velmi tvrdý beton s vysokým obsahem kameniva. Pokud hledáte informace k jemnému broušení až leštění betonu nebo kamene, mohl by vás zaujmout článek o leštění kamene (odkaz mimo náš web).

 

Diamantový brusný kotouč do flexy - technické parametry

Průměry kotouče: 100, 115, 125, 150, 180, 230 mm
Upínání do úhlové brusky: otvor 22,23 mm / závit M14
Max. obvodová rychlost: 80 m/s

 

Závěr 

Brusný diamantový kotouč na beton je výborným nástrojem pro broušení betonových ploch a vytváření rovných povrchů. Je důležité používat správný typ kotouče a dbát na bezpečnost při používání. Používání nevhodně zvoleného brusného diamantového kotouče na beton může být nehospodárné a práce zdlouhavá.  Broušení betonu vyžaduje trpělivost a pozornost, ale výsledky jsou velmi uspokojivé a dokáží vám ušetřit spoustu práce při dalších krocích projektu.

Pokud plánujete použít brusný kotouč na beton, měli byste zvážit nákup kvalitního kotouče od solidního výrobce. Kotouč by měl být vybaven vhodným pojivem a diamantovými zrny odpovídajícími potřebám vašeho projektu. Při používání kotouče byste měli být obezřetní a dodržovat bezpečnostní opatření, jako jsou nošení ochranných brýlí, respirátoru a rukavic.

Výběr správného brusného diamantového kotouče na beton může být složitý, ale může vám ušetřit čas a energii při broušení betonu. Nejlepší způsob, jak získat potřebné informace, je konzultovat s odborníkem. Dobrý diamantový brusný kotouč na beton nebývá nejlevnější, ale bude dobře a rychle brousit anebo déle vydrží. Pokud budete dodržovat správný pracovní postup, budete mít rovný betonový povrch připravený podle vašich představ.

diamantové brusné kotouče
 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).