počítadlo přístupů
celkem: 71143

Řezání zámkové dlažby

28. 03. 2023, 12:59

Při pokládce zámkové dlažby je obvykle třeba provádět dořezy betonových prvků, zejména pokud jde o členité tvary realizované plochy. Řezání zámkové dlažby může být na první pohled jednoduché. Dobrá práce ale vyžaduje dodržování postupů a použití správného nářadí, strojů, nástrojů a pomůcek. Možností řezání zámkové dlažby je několik. Jednou z možností, vhodnou pouze pro jednoduché úpravy je použití mechanické lámačky. Možné je suché řezání pomocí elektrické úhlové brusky nebo benzinové rozbrušovačky. Další možností je stolová pila na zámkovou dlažbu, ideálně s vodním chlazením.

 

 

Použití úhlové brusky na zámkovou dlažbu

Klasickou volbou bývá ruční úhlová bruska (flexa). K řezání zámkovky je dále třeba použít vhodný diamantový kotouč na beton. Mnoho úhlových brusek nedokáže proříznout zámkovou dlažbu naráz, a tak je nutné řezat prvek z více stran, což ovlivňuje kvalitu a vzhled řezu. Mezi nejoblíbenější rozměry úhlových brusek patří ty pro kotouče 125 a 230 mm. Pokud máte úhlovou brusku 180 mm, mohl by vás zajímat levný diamantový kotouč 180 mm. Myslete na to, že ani běžná úhlová bruska 230 mm neprořízně zámkovou dlažbu o síle 80 mm.

  • Pokud budete řezat betonovou dlažbu suchým způsobem, postupujte pomalu a nedávejte přílišný tlak na úhlovou brusku. Jinak hrozí riziko poškození nebo zničení diamantového kotouče.
  • Je také důležité přerušovat práci při řezání a nechat diamantový kotouč chladnout vzduchem. Můžete to udělat tak, že vytáhnete kotouč z místa řezu a necháte ho několik chvil běžet bez zatížení. Tímto způsobem můžete zabránit spálení diamantového kotouče a prodloužit jeho životnost.
  • Při řezání zámkové dlažby flexou za sucha vzniká opravdu hodně prachu. Profesionálnějším řešením je použití „vodní“ pila na zámkovou dlažbu.
  • Vždy dobře vybírejte vhodný diamantový kotouč na řezání betonových dlažeb, aby správně fungoval.

 

 

Stolové pily na řezání zámkové dlažby

Stolní pily na stavební materiál mají větší průměr diamantového kotouče, velmi často na příklad 350 mm, a zvládnou tak silnější zámkovou dlažbu bez nutnosti otáčení prvku a řezání z druhé strany. Profi stolové pily mají přívod vody, což zajišťuje čisté a přesné řezání betonové dlažby bez prachu. Profi stolová pila na zámkovou dlažbu mívá chlazení řezacího kotouče vodou. Zajistí to nejenže snadnější práci, ale současně i vyřeší prachu. Toho se jinak uvolňuje do ovzduší kolem místa, kde řežete zámkovou dlažbu opravdu hodně. Chlazení vodou zejména prodlužuje životnost diamantového kotouče. Tyto stolové pily na řezání betonových prvků jsou k dispozici v běžných půjčovnách stavebního nářadí a strojů. 

Stolová pila na zámkovou dlažbu je nejen schopna snadno a přesně proříznout celý prvek najednou, ale diamantový kotouč řeže trvale kolmo (nebo pod jiným kontrolovaným a nastaveným úhlem). Řez je tak obvykle přesný a rovný po celé řezané ploše dílu zámkové dlažby. 

 

Výběr kotouče na zámkovou dlažbu

Obecně lze volit diamantové kotouče vhodné pro středně tvrdé stavební materiály. Zámková dlažba je vyrobena z betonu a nejlépe poslouží diamantové kotouče na beton, například spolehlivý diamantový kotouč na zámkovou dlažbu. U betonových produktů může být vhodné zohlednit jejich stáří (vyzrálost), protože čerstvý beton je měkčí a mnohem brusnější než zralejší beton.  Pokud máte nějaké otázky ohledně výběru diamantového kotouče, neváhejte se poradit se specialistou na diamantové nástroje. Správně zvolený diamantový kotouč by měl mít dobrou životnost i řezné vlastnosti. 

Řezný diamantový kotouč na beton je vhodný pouze k přímému řezání zámkové dlažby, nikoli k broušení. Častým problémem je, že lidé používají dia kotouče k broušení. To může způsobit nejen poškození kotouče ale i poranění obsluhy.

Při práci je nutné dodržovat platné bezpečnostní předpisy a používat ochranné prostředky. Z místa řezání mohou odletět nejen prach, ale také kousky zámkové dlažby. Ty mohou způsobit zranění vám nebo okolním osobám. Doporučuje se postupovat podle pokynů výrobce, samozřejmě používat kvalitní ochranu zraku a respirátor kvůli prachu, který se při řezání zámkové dlažby vytváří. Hladina hluku během řezání bývá také poměrně vysoká. Hluk je často nepříjemný, proto je vhodné používat ochranu sluchu.

řezání zámkové dlažby diamantovým kotoučem


Závěr 

Je důležité dodržovat správný postup, jak řezat zámkovou dlažbu, aby nedošlo k poškození stroje nebo nástroje, a v horším případě k zranění. Z elektrických zařízení dobře poslouží úhlová bruska nebo stolová pila na zámkovou dlažbu. Rozumné investování do kvalitního profesionálního diamantového kotouče určeného pro řezání zámkové dlažby se vyplatí. Práce s ním půjde snadno a rychleji než s podezřele levnými hobby kotouči nebo nevhodně zvolenými kotouči, kterých se často spotřebuje výrazně více. 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).