počítadlo přístupů
celkem: 73968

Jak vybrat diamantový kotouč?

03. 04. 2023, 07:04

Řešíte, jak vybrat diamantový kotouč, který bude skvěle řezat a dlouho vydrží? Při výběru diamantového kotouče je dobré mít několik zásadních informací. Základní principy výběru kotouče se dozvíte právě v tomto návodu.

Diamantové kotouče se vyrábějí v nepřeberném množství provedení. Existuje řada faktorů, které ovlivňují výkon a životnost diamantových kotoučů. Jak vybrat ten správný diamantový kotouč pro konkrétní potřebu? Klíčové je pochopit rozdíly mezi jednotlivými typy diamantových kotoučů. Obecně si diamantové řezné kotouče poradí se všemi stavebními materiály. Rozdíl bude, zda chceme na hrubo a rychle uříznout například cihlu, nebo precizně řezat tvrdou keramickou dlažbu. Žádný kotouč nemůže být dokonale univerzální. Podívejme se tedy na pravidla pro výběr diamantového kotouče

 

Konstrukce diamantového kotouče

Pro správný výběr diamantového kotouče je třeba porozumět jeho konstrukci. Řezný kotouč se skládá z kovového nosiče (disk, ocelové tělo) a řezných segmentů. Jednotlivé segmenty se spékají s nosičem ve formě (sintrování), přivařují se laserem, nebo se letují  pomocí klasické stříbrné pájky.

Diamantový segment je nejdůležitější částí kotouče. Jeho složení rozhoduje o řezných vlastnostech a životnosti. V segmentu jsou zrna diamantu spojená kovovým pojivem (matricí). Koncentrace, velikost a tvar diamantových zrn v pojivu určují životnost a především řezné vlastnosti kotouče. Životnost a rozsah materiálů, které je diamantový kotouč dobře schopný řezat, určuje ale zejména složení kovového pojiva. To vám většina prodejců a kopírovačů textu neřekne. Pro určení použití kotouče je důležité, jestli je pojivo měkké, nebo tvrdé. 

Během řezání diamantovým kotoučem dochází přirozeně a postupně k opotřebovávání segmentu. Kovové pojivo se postupně odbrušuje a otupená diamantová zrna postupně opouštějí segment. Tím dochází postupně k obnažování nových diamantových zrn uložených hlouběji v segmentu kotouče. Dochází k tomu do té doby, než se spotřebuje celý segment.

Přesné složení je střeženým know-how výrobce. Když se diamantová zrna obnažují příliš pomalu, diamantový kotouč přestává řezat. Naopak, pokud by se zrna obnažovala příliš rychle, předčasně by odcházela z pojiva. Diamantový kotouč by měl výrazně sníženou životnost. 

 

Výběr řezných dia kotoučů podle typu segmentu

Jednotlivé diamantové kotouče se liší tvarem segmentu. Při výběru diamantového kotouče je důležité zvolit vhodný tvar pro konkrétní řezání. Každý typ kotouče má trochu odlišné vlastnosti, jako jsou například čistota a rychlost řezu, hloubka řezu, schopnost chlazení, apod.
Existují čtyři typy kotoučů pokud hledáme, jak vybrat diamantový kotouč:

 

 • celoodvodové HLADKÉ diamantové kotouče
 • celoodvodové TURBO diamantové kotouče
 • segmentované diamantové kotouče
 • turbo-segmentované diamantové kotouče

 

jak vybrat diamantový kotouč podle typu segmentu

 1. Celoobvodové hladké dia kotoučky mají jeden hladký segment po celém obvodu. Jsou vhodné pro tvrdé materiály a dávají hladký řez bez otřepů. Většinou je nutné je chladit vodou. Řez je pomalejší a nejsou příliš vhodné pro hluboké řezy. Ideální jsou do vodou chlazených obkladačských pil.
 2. Celoobvodové turbo kotouče mají segment po celém obvodu, ale je prolamovaný. Jsou o něco vhodnější i pro hlubší řezy, lépe se chladí a vynášejí materiál ven z řezu. Poskytují relativně čistý řez, zejména extra tenké diamantové kotouče. Příkladem je řezný kotouč dlažbu – keramickou, i slinutou pro řezání flexou za sucha (odkaz mimo tento web).
 3. Segmentové diamatové kotouče mají řezný segment po obvodu rozdělen do několika kratších úseků s mezerami. Jsou vhodné pro hluboké řezy. Poskytují hrubší řez. Výhodou může být rychlejší řezání, lepší chlazení a vynášení odpadního materiálu z řezu. 
 4. Turbo-segmentové dia kotouče vypadají jako segmentované, ale mají navíc drážkování jako typ turbo. Kombinují vlastnosti obou. Jsou vhodné pro rychlý řez s menším bočním třením a dobré vynášení odpadu z řezu.

 

3 kroky pro výběr vhodného kotouče

Jak vybrat diamantové kotouče? V několika krátkých krocích Vám poradíme, jak jednoduše vybrat nejvhodnější diamantové kotouče pro Vaši práci: 

 1. Jaký materiál budete řezat
 2. Čím budete řezat
 3. Kolik a za kolik chcete řezat

 

 

Jaký materiál budete diamantem řezat?

Pro správný výběr kotouče je nejpodstatnější určení materiálu, který se bude řezat. Jen tak lze dosáhnout optimální řezné rychlosti a dlouhé životnosti diamantového kotouče. Proto se snažte získat co nejvíce informací o svém materiálu a pečlivě si prohlédněte popis dia kotouče při jeho výběru. Kotouče tvářící se v popisu (často v cizím jazyce) jako univerzál na obyčejnou cihlu, tvrdý železobeton i nejkřehčí keramiku nebývají tím nejlepším řešením. Jiný kotouč bude potřeba na jemné řezání obkladů, jiný na účinné řezání zámkové dlažby. Seriózní výrobci vám u každého kotouče přesněji doporučí, které materiály s nimi lze dobře a dlouhodobě řezat. Složení diamantové segmentu zásadně ovlivňuje řezné vlastnosti kotouče. Podrobnější informace s konkrétními příklady a vysvětlením naleznete v externím článku Jak vybrat řezný diamantový kotouč.

 

Čím budete řezat?

Diamantové kotouče je třeba vybírat s ohledem na zařízení, ve kterém bude používán. Výběr je třeba přizpůsobit tomu, zda zařízením  bude úhlová bruska, obkladačská pila, řezač spár, apod. Kromě vnějšího průměru kotouče budou důležité otázky například na výkon, otáčky nebo upínání pro dané zařízení. Některé diamantové kotouče vyžadují chlazení vodou. Používání nevhodných kotoučů do nevhodného zařízení může způsobovat problémy při řezání a může být nebezpečné pro obsluhu.

 

Kolik a za kolik chcete řezat?

Cena je důležitá, ale nejvíce se vždy vyplatí správně vybraný řezný diamantový kotouč. Je pochopitelné, že pro menší nebo příležitostné použití může část hobby zákazníků upřednostňovat levné diamantové kotouče. Pro větší práce a pro profesionální použití se vyplatí koupit kvalitní diamantový kotouč. Cena za kotouč může být o něco vyšší, ale cena za řez (plochu řezu) bude levnější. U řezání náročných materiálů se výběr nedá ošidit. Například bez správného kotouče na keramickou dlažbu, budou dlaždičky většinou oštípané. Levný kotouč určený na cihlu žulu neuřízne, většinou se spálí. 

 

Technické parametry vhodného diamantového kotouče

Průměr kotouče

Vnější průměr kotouče závisí na možnostech používaného zařízení a požadované hloubky řezu. Při řezání do plné hloubky se diamantový kotouč hůře chladí, dusí se a méně vydrží. Pro hluboké řezy je dobré použití větší zařízení, neřezat nadoraz - mít rezervu. 
Nikdy nepřekračujte povolený rozměr kotouče. Při stejných otáčkách se totiž změní obvodová rychlost diamantového kotouče. Překročení maximální povolené rychlosti může vést k poškození kotouče a zranění obsluhy. Například do úhlové brusky podle typu patří nejčastěji kotouče 115-230 mm. Diamantové kotouče 180 mm nebývají dnes tak časté.

 

Vrtání - upínání kotouče

Vrtání je průměr upínacího otvoru. Vrtání se bude lišit podle zařízení, ve kterém budete diamantový řezný kotouč používat. U kotoučů do úhlové brusky, s průměry 115 - 230 mm je obvykle běžné vrtání o průměru 22,23 mm. U kotoučů do stolových, stavebních, obkladačských pil je nejběžnější otvor pro hřídel o průměru 25,4 mm, občas též 30,0 mm. Příkladem je třeba kotouč na obklady 200x30 mm. Diamantové kotouče do blokové pily mívají upínací otvor 60,0 mm. Benzinové rozbrusky 300 – 450 mají nejčastěji upínací průměr 25,4 mm, ale někdy se vyskytuje také vrtání o průměru 20,0 mm.

 

Chlazení kotouče

Výběr kotouče přizpůsobte také tomu, zda můžete využívat vodní chlazení nebo můžete jen řezat za sucha (chlazení vzduchem). Některé materiály chlazení vodou přímo vyžadují, například při řezání čedičové dlažby (odkaz mimo tento web). Pokud je na kotouči uvedeno, že vyžaduje vodní chlazení, vždy jej používejte. Za sucha by mohlo dojít velmi rychle k přehřátí a zničení diamantového kotouče. 

 

parametry diamantového kotouče

 

Závěr

Odpověď na otázku Jak vybrat diamantový kotouč se může zdát složitá. Pokud ale použijeme uvedené znalosti, dobře vybrat diamantový kotouč bude snazší. U dobrých výrobců bývá vždy detailní popis a informace k použití přímo na kotouči. Vždy se co nejvíce ptejte, skutečný odborný prodejce vám s výběrem musí být schopen pomoci. 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).